هنر و گرافیک

تصوير نشانه Pictogram

تصوير نشانه Pictogram

 

Pictogram   نوعي نماد بصري است كه اطلاعات را به صورت تصويري و بدون استفاده از كلام ارائه مي كند. تصوير نشانه نوعي نماد گرافيكي است كه داستان را به شيوه اي بسيار ساده و همه فهم و فارغ از محدوديت زباني روايت مي كند.

امروزه اين نمادها را مي توان در همه جا ديد؛ از علائم راهنمايي و رانندگي گرفته تا علائم و نشانه هاي فروشگاهها، ساختمانهاي عمومي، مترو، راه آهن و خلاصه هركجا كه ضروري است اطلاعات را سريع و صريح، به اطلاع عموم مي رساند. اين نمادها بدون استفاده از كلمات و جملات اطلاع مورد نظر را در اختيارمان مي گذارند، اين علائم خود يك زبان بين المللي، بصري و بدون كلام هستند. اين علائم و مفاهيم مي تواند هشدار دهنده، راهنمايي كننده و... باشند و يا به عبارت ديگر با استفاده از اين نمادهاي تصويري مي توانيم به يك ارتباط تصويري دست پيدا كنيم.

 

معمولاً اين نوع از نشانه ها براي آسان شدن ارتباط در يك محيط به كار مي رود. مثل علائم و نشانه هاي موجود در فرودگاه، ترمينالها، بيمارستانها، پارك، باغ وحش و غيره و يا تصوير يعضي از تابلوهاي راهنمايي و رانندگي مثل : محل عبور بچه ها، ورود كاميون ممنوع، محل ريزش كوه، جاده لغزنده است و...

 

در طراحي اين نشانها ؛تصاوير ساده مي شوند و چند بخش از عناصر اضافي حذف مي شوند ولي نبايد به گويايي آن صدمه وارد شود. يعني بيننده به محض ديدن نشانه بايد به راحتي به مفهوم آن دست پيدا كند. از خصوصيت ديگر پيكتوگرامها اين است كه به دليل آنكه در يك محيط تعدادي از اينها مورد استفاده قرار مي گيرند بايد طراحي به صورتي انجام گيرد كه هم مفاهيم مورد نياز بيان شود و هم در كل يك پيوستگي و همگوني شكل با هم داشته باشند.

پيكتوگرامها برخلاف آرم نياز به سادگي و گويايي خاص خودش را دارد و از پيچيدگي كمتري نسبت به آرم برخوردار است. پيكتوگرام نبايد گنگ و پيچيده باشد چون كارايي خودش را از دست مي دهد.

 

در نتيجه هدف در پيكتوگرام ساده كردن يك شكل است به طوريكه با اين كار مفهوم خود را از دست ندهد. ممكن است ما تصويري را انتخاب كنيم كه آن شكل انحنا يا شكستگي داشته باشد، ما بايد آن شكل را با اشكال هندسي به ساده ترين طرح با مفوم اوليه در بياوريم.

 

مثلاً اگر شكل ما دورش صاف بود آن را باخط كاملاً صاف مي كشيم، اگر شكستگي در كار وجود داشت آن شكستگي را با مثلث مفهومش را مي رسانيم و اگر شكل منحني و يا دايره شكل وجود داشت ما با دايره كامل آن را نمايان مي سازيم. پيكتوگرام در مراحل مختلفي انجام مي شود تا به نتيجه دلخواه برسد. و تعداد مراحل آن بستگي به تصوير انتخابي و يا كار هنرمند دارد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 12:16  توسط شقایق آیدون  | 

ارم و پیکتوگرام

آرم

ويژگي هاي آرم يا نشانه

1-  ساده و گويا بودن

2-  خوانا بودن

3-  منحصر به فرد بودن

4-  آرم بايد در ارتباط با موضوع باشد.

5-  آرم بايد با مخاطب ارتباط برقرار كند.

6-  قابل اجرا بودن با هر نوع مصالح

7-  چشمگير بودن و جذابيت بصري داشتن

8-  در طراحي آن بايد اصول زيبا شناسي رعايت شود.

9-  رعايت ايجاز و اختصار و سادگي كه به راحتي در ذهن حك شود.

10-  نوآوري در تركيب آن

11-  ابعاد و ظرايف آن به هنگام كوچك و بزرگ شدن نشانه، تغييري پيدا نكند و بتوان آنرا به هر اندازه مورد نياز كوچك و بزرگ كرد.

12-  هر نقطه و خط آن بايد مقرون به دلايل منطقي تجسمي باشد.

13-  استفاده به جا از فضا و محاسبه دقيق فواصل و اندازه ها

14-  يكسان بودن شيوه طراحي در تمام قسمتها و ايجاد هماهنگي تكنيكي

15-  نوآوري در تركيب بندي و كمپوزيسون

16-  تناسب ويژگي بصري و حال و هواي كلي نشانه با موضوع آن

17-  استفاده از رنگ براي تشديد معني و مفهوم

18-  عدم تكيه و استفاده از عوامل ناپايدار

19-  نوآوري و ابداع

 ----------------------------

پيكتوگرام

-     بايد ساده باشد.

-     حاوي خصوصيات يك علامت باشد نه يك تصوير

-     مستقل از يك فرهنگ خاص باشد.

-     بايد در سراسر جهان قابل درك باشد.

-     نبايد بر عليه يا نهي عقيده و مذهبي به كار رود.

-     بايد خوانا و قابل درك باشد، بطوري كه مردم عادي هم بتوانند آنرا درك كنند.

-     بايد مطابق قوانين متحدالشكل به وجود آيد.

-     بايد كاربرد جهاني داشته باشد. 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت 21:33  توسط شقایق آیدون  |